MojeTrhy.cz: Hodový průvod - Velká Bíteš

Hodový průvod - Velká Bíteš

8. září 2024 08:00 - 8. září 2024 23:00

Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše. Hody se konají počátkem září a jejich hlavním dnem bývá neděle. Hodové neděli předchází mnoho ustálených příprav – stárci a stárky zvou rychtáře a rychtářku, zdobí se a staví mája, obstarává se tombola, víno, nacvičuje beseda, atd.

  • Slavnosti,hody
SrdceTvor.cz handmade výrobky na prodej

Hodový průvod - Velká Bíteš

Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše.

Hody se konají počátkem září a jejich hlavním dnem bývá neděle. Hodové neděli předchází mnoho ustálených příprav – stárci a stárky zvou rychtáře a rychtářku, zdobí se a staví mája, obstarává se tombola, víno, nacvičuje beseda, atd. S bítešskými hody je navíc každoročně spojen bohatý program, jarmark, lunapark a samozřejmě hodové sklípky, které svým návštěvníkům nabízí pohoštění. 


Charakter hodů spoludotváří festival zdejších i přespolních folklórních skupin „Setkání na Podhorácku".


Hlavní kulturní program se koná o víkendu a je pro všechny přihlížející zdarma. Už v pátek v podvečer začíná program na pódiu na Masarykově náměstí. Mají tady koncerty známé a oblíbené hudební skupiny či zpěváci a zpěvačky, doprovodný program zajišťují místní gymnastky nebo taneční skupiny.


V letošním roce zahrají v pátek Olympic Atribute, Ilona Czáková s kapelou a Doga. V sobotu bude mít koncert cimbálová muzika Grajcar a hlavním hostem večera bude Fleret. 


Na náměstí mají stánky malé pivovary, takže návštěvníci mohou ochutnat různá piva, např. Harrach z Velkého Meziříčí nebo Svatojakubské pivo ad. Velký je samozřejmě také výběr burčáku a vína. 


V sobotu začíná program již odpoledne, kdy v rámci Setkání na Podhorácku vystupují na náměstí folklorní soubory místní, ale i pozvaní hosté, a to od nejmenších dětí až po dospělé. Večer opět pokračují koncerty na náměstí. Další variantou zábavy je posezení u cimbálové muziky nebo diskotéka v kulturním domě.


V neděli se začíná již tradičně slavnostní bohoslužbou v kostele sv. Jana Křtitele za účasti krojované chasy. Celé nedělní dopoledne pak na náměstí vyhrává k poslechu dechová hudba.


Ve 13 hodin vychází hlavní hodový průvod, který za účasti dechové hudby obchází celé město. Průvod se skládá ze všech účastníků hodů – kapely, národopisného souboru Bítešan, bítešské chasy, rychtářského páru a konšelů na koňských povozech, jezdců na koních, nesmí chybět postavy písaře, policajtů, cikánů a hlavně bítešského kata. 


Až dojde průvod na náměstí, vyvrcholí hody tradičním programem bítešské chasy pod májí, která zatančí tradiční Českou i Moravskou besedu, první stárek předává dožínkový věnec, čtou se paragrafy… kdo skončí s hlavou na špalku?, konšelé rozhazují zlaťáky a mnoho přihlížejících se celé odpoledne dobře baví. Náměstí bývá zaplněné stánky, návštěvníky a také klasickými pouťovými atrakcemi. 

Adresa

Masarykovo nám. 5 595 01 Velká Bíteš

Masarykovo nám. 5 595 01 Velká Bíteš

Co Vám chybí na tomto webu?

Kategorie

Copyright @2023 Freedom development dpt. All rights reserved